Mity i fakty na temat jogi

Większość badań naukowych sugeruje, że jest to korzystne dla zdrowia, ale nie więcej niż ćwiczenie innych rodzajów ćwiczeń aerobowych. Pozycje jogi są mieszanką klasycznych pozycji z zachodnią gimnastyką i zostały stworzone przez nauczyciela jogi na początku XX wieku. Zgromadzenie Ogólne ONZ postanowiło ogłosić 21 czerwca Międzynarodowym Dniem dyscypliny

Mity i fakty na temat jogi

W ostatnią niedzielę 21 tysięcy ludzi na całym świecie zgromadziło się w różnych miastach, aby świętować Światowy Dzień Jogi. W listopadzie ubiegłego roku Zgromadzenie Ogólne ONZ postanowiło oficjalnie ogłosić 21 czerwca Międzynarodowym Dniem tej dyscypliny. Zrobił to jako „uznanie dla swojej powszechnej popularności” i za to, że jest”dobry dla zdrowia światowej populacji”.

Istnieje wiele twierdzeń na temat jogi, jej rzekomego tysiącletniego pochodzenia lub jej właściwości terapeutycznych. Jednak nie wszystkie z tych twierdzeń opierają się na dowodach naukowych. Jak i kiedy się pojawił, dlaczego stał się sławny? A co ważniejsze, czy jest tak świetny, jak wskazują twoi praktykujący i ich promotorzy?

Począwszy od lat 70. Joga zaczęła być popularna na Zachodzie, jednak dopiero pod koniec lat 80. zaczęła przyciągać uwagę społeczności naukowej. Od tego czasu kilka badań wykazało, że joga nie tylko pomaga poprawić kondycję tych, którzy ją praktykują, ale także zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, a nawet jest stosowana jako uzupełnienie leczenia lęku i depresji. Jednak pomimo zalecanej praktyki większość badań nie potwierdza, że joga zapewnia szczególne korzyści w porównaniu z innymi dyscyplinami, takimi jak ćwiczenia aerobowe lub medytacja.

Zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia

W 2014 r.zespół naukowców z Harvard Medical School przeprowadził analizę wszystkich badań i badań klinicznych łączących praktykę jogi ze zmniejszonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Badanie wykazało, że zmniejszenie ryzyka można skutecznie zaobserwować u pacjentów uprawiających jogę w porównaniu z osobami prowadzącymi siedzący tryb życia. Zgodnie z wynikami praktyka jogi pomaga regulować ciśnienie krwi, obniża poziom cholesterolu i poprawia wskaźnik masy ciała. Jednak to samo badanie wykazało również, że nie było znaczących różnic między praktykującymi jogę a tymi, którzy ćwiczyli inne rodzaje ćwiczeń aerobowych, takich jak bieganie, jazda na rowerze lub wykonywanie ćwiczeń wytrzymałościowych.

Autorzy tego badania, opublikowanego w czasopiśmie European Society of Cardiology, doszli do wniosku, że wszystkie dowody wskazują, że praktyka tej dyscypliny jest przydatna. Zauważyli jednak, że dotychczasowe badania opierają się na „badaniach klinicznych, które są zbyt małe, krótkotrwałe i zbyt niejednorodne, co uniemożliwia uzyskanie ostatecznego wniosku na temat skuteczności jogi”. Ponadto zapewniają, że należy „przeprowadzić więcej testów zgodnych ze standardami metodologicznymi, aby porównać stosunek kosztów do korzyści jogi z tradycyjnymi metodami, takimi jak inne rodzaje ćwiczeń lub stosowanie leków”.

Potrzebne są bardziej rygorystyczne badania

Jeśli chodzi o twierdzenie, że joga pomaga poprawić zdrowie psychiczne poprzez zmniejszenie poziomu lęku i stresu, wyniki najnowszych badań dostarczają również sygnału optymizmu i ostrożności. Dwa największe dotychczasowe badania, jedno przeprowadzone przez naukowców z kampusu Psychologii Stosowanej w Albercie (Kanada) i jedno z University of Cincinnati (USA), wykazały, że dostępne dowody sugerują, że pacjenci z obrazami lęku i depresji znacznie się poprawiają po uzupełnieniu terapii jogą, ale ponownie zauważają, że badania kliniczne mają „ograniczenia metodologiczne” i że „potrzebne są dokładniejsze badania”.

Potrzebne są bardziej rygorystyczne badania

Ale joga nie tylko przynosi pewne korzyści zdrowotne ludności świata, jak zapewniła ONZ, ale jest także ważnym biznesem o pełnym wzroście. W kwietniu ubiegłego roku Journal of marketing opublikował badanie dotyczące ewolucji rynku jogi od 1960 r.do dnia dzisiejszego.

Zgodnie z ustaleniami badania, gdy Joga odłożyła na bok bardziej duchowe lub religijne aspekty i bardziej skupiła się na samopoczuciu fizycznym i psychicznym, wtedy zaczęła rozprzestrzeniać się na zachód, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. „Analizując rynek jogi, stwierdziliśmy, że jest on coraz mniej związany z duchowością, a bardziej z poprawą sprawności fizycznej i medycznej” -mówi główny autor badania dr Gökchen Koskuner-Ballide z Chapman University (USA). Dzięki temu jego sława rośnie, a dziś szacuje się, że praktykuje ją ponad 20 milionów ludzi, w samych Stanach Zjednoczonych obroty jogi wzrosły o 80% w ciągu ostatnich czterech lat, osiągając prawie 10 000 milionów euro rocznie w USA.

Dodaj komentarz